Kalp Hastalığında lazer tedavisi

Kalp Hastalığında lazer tedavisi

Kalp Hastalığında lazer tedavisi
Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Cafer Abbasoğlu, dünyada ve ülkemizde kalp ve damar hastalıkları ve ona bağlı ölümlerin ilk sırada yer aldığını belirterek, "Bu hastalık grubunun tedavisi ülkemizde başarıyla yapılmaktadır" dedi.

Abbasoğlu, kalp ve damar hastalıklarında tedavinin medikal, stent veya cerrahi şeklinde olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Ancak bir grup hasta vardır ki ne cerrahi ne de stent şansları yoktur. Düşük enerjili lazer tedavisi işte bu noktada devreye girer. Doğu Avrupa ve Asya da uzun yıllar kullanılan bu tedavi yöntemi ülkemizde ilk olarak tarafımdan kullanılmaya başlanılmıştır."

Abbasoğlu, ilk olarak 1981 yılında Rusya'da pek çok klinik çalışma sonrasında kullanılmaya başlanan bu yöntemin uygulamasının basit olduğunu belirterek şunları söyledi: "Yan etkilerinin yok denecek kadar az olması ve bazı hastalıkların örneğin hipertiroidi, epilepsi, hamilelik tedavisinin uygulanacağı alanda kötü huylu tümör olması gibi pek çok hastada uygulanabilir olması, tedavi maliyetinin düşük olması nedeniyle tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Şu an 37 ülkede, 85'ten fazla klinikte yaygın olarak kullanılmaktadır."

(Kaynak: Habertürk)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER