Taşeron düzenlemesi KHK'da yayımlandı
 Taşeron düzenlemesi KHK'da yayımlandı

Gündemde olan ve merakla beklenen taşeron düzenlemesi KHK'da yayımlandı.
696 sayılı KHK'ya göre taşeron işçiler, on gün içinde çalıştıkları idarenin hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birime, sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmek üzere yazılı başvurabilecek.

OHAL kapsamındaki 696 sayılı KHK ile taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçmesi, 4 Aralık 2017 itibarıyla çalıştırılmakta olanları kapsayacak.

Olağanüstü hal kapsamındaki 696 sayılı KHK kapsamında taşeron işçiler, sürekli işçi kadrosuna geçebilmek için yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınava alınacak. Sınavda başarılı olanların kadroya geçirilmesine ilişkin süreç 90 gün içinde sonuçlandırılacak.

Olağanüstü hal kapsamındaki 696 sayılı KHK'ya göre taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçebilmesinde, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmak şartı yer alacak.

Olağanüstü hal kapsamındaki 696 sayılı KHK ile taşeron işçilerin kamuda sürekli işçi kadrosunda istihdam edilmelerinin yolu açıldı.

Buna göre, taşeron işçilikten sürekli işçi kadrosuna geçebilme imkanı 4 Aralık 2017 itibarıyla çalıştırılmakta olanları kapsayacak.


Sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmek isteyenler 10 gün içinde çalıştıkları idarenin hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birime başvurabilecek. Başvuranlar yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınava alınacak. Sınavda başarılı olanların kadroya geçirilmesine ilişkin süreç 90 gün içinde sonuçlandırılacak.
Olağanüstü hal kapsamındaki 696 sayılı Kanun Hükmünde  Kararname (KHK) ile taşeron işçilerin kamuda sürekli işçi kadrosunda istihdam  edilmelerinin yolu açıldı. Kadroya geçebilme imkanı 4 Aralık 2017 itibarıyla  çalıştırılmakta olanları kapsayacak.

696 sayılı KHK'ye göre, kadroya alınacak taşeron işçilerde, 657 Sayılı  Devlet Memurları Kanununda yer alan memur olabilme şartları aranacak.

Taşeron işçilikten sürekli işçi kadrosuna geçebilme imkanı 4 Aralık  2017 itibarıyla çalıştırılmakta olanları kapsayacak.

Bu tarihte, Sosyal Güvenlik  Kurumuna verilmiş olan sigortalı işe giriş bildirgeleri, işten ayrılış bildirgesi  ve aylık prim ve hizmet belgeleri esas alınacak. Doğum veya sağlık kurulu  raporuyla belgelendirilen sağlık sorunları nedenleriyle iş sözleşmeleri askıda  olanlar veya anılan tarih itibarıyla askerde bulunanlar hakkında da bu madde  hükümleri uygulancak.


Kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler öncelikle, açtıkları davalardan  ve/veya icra takiplerinden feragat edeceğine dair yazılı beyanda bulunacak.  Ayrıca, en son çalıştığı idare ile daha önce kamu kurum ve kuruluşlarında alt  işveren işçisi olarak çalıştığı iş sözleşmelerinden dolayı bu madde ile tanınan  haklar karşılığında herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu  haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul  ettiğini yazılı olarak beyan edecek.

Sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmek isteyenler, bu aşamanın  ardından 10 gün içinde çalıştıkları idarenin hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı  birime başvuracak.

Kadro başvurusu yapan işçilerin, şartları taşıyıp taşımadıklarının  tespiti, bu tespite itirazların karara bağlanması, şartları taşıyanların  idarelerince belirlenen usul ve esaslara göre yapılacak yazılı ve/veya sözlü ya  da uygulamalı sınava alınması, sınav sonuçlarına itirazların karara bağlanması ve  sınavda başarılı olanların kadroya geçirilmesine ilişkin süreç 90 gün içinde  idarelerince sonuçlandırılacak.

Bu süreçlerin ardından taşeron işçiler, yüklenicinin hak edişlerinin  ödendiği bütçe, teşkilat ve birim/yerleşim yeri adına vize edilmiş sayılan  sürekli işçi kadrolarına idarelerince topluca geçirilecek.


ÇALIŞMA SÜRESİ EMEKLİLİK AYLIĞI TARİHİNİ GEÇEMEYECEK

Sürekli işçi kadrolarına geçirileceklerin kadroları, başka bir işleme  gerek kalmaksızın geçiş işleminin yapıldığı tarih itibarıyla sürekli işçi unvanı  ile ihdas edilmiş sayılacak. İhdas edilen kadrolar ilgili idarelerce adedi, bütçe  ve teşkilatı ile birimi/yerleşim yeri belirtilmek suretiyle geçiş işlemlerinin  yapıldığı tarihten itibaren iki ay içinde Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye  Bakanlığına bildirilecek.


Sözleşmeleri askıya alınanlar ile askerde bulunanların kadroları hariç  olmak üzere bu şekilde ihdas edilen sürekli işçi kadroları, herhangi bir sebeple  boşalması halinde hiçbir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılacak.

Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen  şartları taşıdıkları sürece ve çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi  yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere  istihdam edilebilecek. Bunların istihdam süreleri hiçbir şekilde sosyal güvenlik  kurumlarından emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazandıkları  tarihi geçemeyecek.

ÜCRETLER TİS'TEKİ ÜCRETTEN FAZLA OLAMAYACAK

Sürekli işçi kadrolarına geçirilenlerden, geçiş işlemi yapılırken  mevcut iş yerinin girdiği işkolunda kurulu iş yerinden bildirilenlerin ücreti ile  diğer mali ve sosyal hakları, bu madde kapsamındaki idarelerde geçişten önce alt  işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulunca karara bağlanan ve süresi en  son sona erecek Toplu İş Sözleşmesinin (TİS) bitimine kadar bu toplu iş  sözleşmesinin uygulanması suretiyle oluşan ücret ile diğer mali ve sosyal  haklardan fazla olamayacak.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110