Mehmet Akif'in el yazması Kur'an-ı Kerim'i
Bugünlerde Akif'in bilinmeyen bir yönü daha gün yüzüne çıktı. Okumak için kendiNE bir de Kur'an-ı Kerim yazdığı öğrenilen Akif'in bu eseri, gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak'ta olduğu ortaya öğrenildi.

Mehmet Âkif Ersoy, (D. Mehmet Ragif, 20 Aralık 1873, İstanbul - Ö. 27 Aralık 1936, İstanbul), İstiklal Marşı’nın şairi, baytar, öğretmen, vaiz, hafız, Kur'an mütercimi, yüzücü, milletvekili. Milli şair merhum Mehmet Akif, baba tarafından Balkanlardan, Anne tarafından Kafkaslardan gelen bir soyağacına sahip.

Mehmet Akif, Türkiye Cumhuriyeti'nin milli marşı olan İstiklâl Marşı'nın güftekârıdır. "Vatan şairi" ve "milli şair" olarak da anılır.

II. Meşrutiyet döneminden itibaren daha sonra Sebilürreşad adını alacak olan Sırat-ı Müstakim dergisinin başyazarlığını yapmıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında milletvekili olarak 1. TBMM'de yer aldı. İstiklal Madalyası sahibi...

AKİF'İN KUR'AN-I KERİM YAZMIŞ

Bugünlerde Akif'in bilinmeyen bir yönü daha gün yüzüne çıktı. Okumak için kendine bir de Kur'an-ı Kerim yazdığı öğrenilen Akif'in bu eseri gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak'ta olduğu ortaya öğrenildi.

Mehmet Akif 1873 yılında doğduğuna göre, Hicri 1309, Miladi 1892 yılında, 19 yaşında Baytar mektebinde okurken bu Kur’an-ı Kerimi, kendi okumaları için yazdığı anlaşılmaktadır. Akif bu çalışmasını tamamladıktan bir yıl sonra Baytar mektebini bitirmiş ve hafızlık çalışmalarına başlamış ve 6 ay içinde Kur’an-ı Kerimi hıfzetmiştir. Bu çalışması, bir bakıma hafızlık çalışmasına hazırlık mahiyetinde olduğu düşünülmektedir.

Yazımın had kaygısı yoktur. Daha çok kendi okumaları için kendi kitabını kendisi yazma kaygısı taşımaktadır. Muhtemelen daha sonra derkenar için not almak ya da tezhib için sayfa kenarları ve bölüm başlıklarında boşluklar bırakılmıştır.. Kitab’ın zaman içinde tamamlandığı düşünülmektedir. İlk forma kaybolduğu için, o yıllarda basılı bir Kitabdan bir forma eklenmiştir.. Deri ciltlidir ve cilt kapağında bir yanda ayyıldız, diğer yanında Osmanlı arması bulunmaktadır.. Kitabın ilk formasına eklenen matbu bölümde de ayyıldız bulunmaktadır.

Akif elleriyle yazdığı öğrenilen Kur'an-ı Kerim 16x10.3 cm ölçülerinde . Kalınlık 3.3 cm ve 38.9 gram ağırlığında. Kitapta sayfa başları bu günki terkibe yakındır ve toplam 610 sayfadan oluşmakta. Ancak kitabda sayfa numaraları ayet numaraları ve dikkat çeken bir bitiş noktası uygulaması bulunmuyor.

AKİF’İN GENÇLİĞİ

İlk öğrenimine Fatih'te Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde 4 yıl, 4 ay, 4 günlükken başladı. 2 yıl sonra iptidai bölümüne geçti ve babasından Arapça dersleri aldı. Ortaöğrenimine 1882’de Fatih Merkez Rüştiyesi’nde başladı. Ardından Fatih Camii'nde Farsça dersleri almaya başladı.. Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızcada hep birinci oldu. Rüştiyeyi bitirdikten sonra Mülkiye İdadisi’ne kaydoldu. 1888’de babasını kaybetmesi ve ertesi yıl büyük Fatih yangınında evlerinin yanması aileyi yoksulluğa düşürmesi sonucu, Mülkiye İdadisini bırakıp O yıllarda yeni açılan ve ilk sivil veteriner yüksekokulu olan Ziraat ve Baytar Mektebi'ne kaydoldu.

Mahalle arkadaşı Kıyıcı Osman Pehlivan'dan güreş öğrendi; başta güreş ve yüzücülük olmak üzere uzun yürüyüş, koşma ve gülle atma yarışlarına katıldı; şiire olan ilgisi okulun son iki yılında yoğunlaştı. Mektebin baytarlık bölümünü 1893 yılında birincilikle bitirdi. Mezuniyetinden sonra Mehmet Âkif, Fransızcası'nı geliştirdi. 6 ay içinde Kur'an'ı ezberleyerek hâfız oldu. Hazine-i Fünun Dergisinde 1893 ve 1894’te birer gazeli, 1895’te ise Mektep Mecmuası’nda "Kur'an'a Hitab", adlı şiiri yayınlandı, memuriyet hayatına başladı.

İstiklal şairi Mehmet Akif tarafından yazılan Kur'an-ı Kerim Abdurrahman Dilipak'ın aile koleksiyonunda bulunuyor.
D02KLY2mehmet-akif-in-el-yazmasi-kur-an-i-kerim-i_atasehirweb-730.jpg

Haber Hakkında Daha Fazla Ayrıntı ve Haberin Devamı İçin İçin Tıkla
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110