Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Vali havada asılı kaldı

Sabah gazetecilerle kahvaltı yapan Bakan Yılmaz, açıklamalar yaptı. Bakan Yılmaz, buradan konteyner kette incelemeler yaparak bir aileye ziyarette bulundu. Gevaş İlçesi'ndeki Abalı Kayak tesislerine geçen Bakan Yılmaz telesiyej açılışını yaptı. Telesiyeje binen Bakan Yılmaz, elektriklerin kesilmesi üzerine 10 dakika havada bekledi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Vali havada asılı kaldı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Van'daki gezi ve incelemelerini sürdürüyor. Sabah gazetecilerle kahvaltı yapan Bakan Yılmaz, açıklamalar yaptı. Bakan Yılmaz, buradan konteyner kette incelemeler yaparak bir aileye ziyarette bulundu.

 Daha sonra Gevaş İlçesi'ndeki Abalı Kayak tesislerine geçen Bakan Yılmaz telesiyej açılışını yaptı. Telesiyeje binen Bakan Yılmaz, elektriklerin kesilmesi üzerine 10 dakika havada bekledi. Bakan Yılmaz, yere indikten sonra elektriğin azizliğine uğradıklarını söyledi.Van'daki programı kapsamında bugün gazetecilerle kahvaltı yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Van'ın ekonomik olarak ciddi bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. 2005-2011 yılları arasında Van'a SODES ve KÖYDES projeleri kapsamında 190 milyon TL yatırım yapıldığına dikkat çeken Bakan Yılmaz, Van'da önemli toplantılar yaptıklarını söyledi. Van'ın ekonomik değerlerine de değinen Bakan Yılmaz, "Turizm alanı çok ciddi bir sektör. Van'ın bu konuda potansiyeli çok iyi. Yine ticaret olmazsa olmazımızdır. Bölgenin kalkınması için daha fazla kanallar açılmalı ülkelerle ticaret yapılmalıdır. Komşu ülkelerle ticaret yapmadan bölgenin kalkınması düşünülemez. Tarım ve hayvancılık yine aynı şekilde bölge için çok önemli. Sanayi için uygun bir ortam var. Van, deprem öncesinden daha iyi olacak" Bakan Yılmaz, kahvaltıdan sonra beraberindekilerle birlikte Anadolu Konteyner Kent'e geçerek burada kalan ailelerle görüştü. Depremzede ailelerin sorunlarını dinleyen Bakan Yılmaz, çocuklarla da hatıra fotoğrafı çektirdi.

BAKAN HAVADA KALDI

Anadolu Konteyner kentte incelemeler yaptıktan sonra Bakan Yılmaz, Vali Münir Karaloğlu ile birlikte Gevaş İlçesi'ndeki Abalı Kayak Tesislerine geçti. Burada minik kayakçılarla sohbet eden Bakan Yılmaz ve beraberindeki heyete tesislerde kestane ve közde patetes ikram edildi.

Yapımı yeni tamamlanan 800 kişi kapasiteli kayak tesislerinin ek telesiyej tesisinin açılışını yapan Bakan Yılmaz açılıştan sonra telesiyeje binerek tesisin zirvesine çıkmaya başladı. Ancak, Vali Münir Karaloğlu ve Bakan Cevdet Yılmaz'ın bindiği telesiyejde elektrikler kesildi. Jeneratörün de devreye girmemesi üzerine Bakan Yılmaz ve Vali Karaloğlu yaklaşık 10 dakika boyunca kar yağışına rağmen havada kaldı. Jeneratörlerin devreye girmesiyle zirveye çıkan Bakan Yılmaz, elektiriğin azizliğine uğradıklarını söyledi.

Van'ın önemli merkezlerinden birisinin de Abalı Kayak Tesisi olduğunu belirten Bakan Yılmaz, "Bu tesisler burada yaşayanlar ve dışardan gelenler için bir turizm merkezi. Van'ın daha güzel bir turizm cazibe merkezi olması için çalışıyoruz. Kar bu bölge için bir nimettir. Bunun ekonomik değerlere dönüştürülmesi gerekir. Biz Bakanlık olarak cazibe merkezleri programları kapsamında bu tesisleri destekliyoruz. Ayrıca burada bir deprem yaşandı. Bu depremin psikolojisinin silinmesi için bu tesislerde sık sık etkinliklerin yapılması gerekir" dedi. Bakan Yılmaz ve Vali Karaloğlu, daha sonra minik kayakçılara eşofman hediye ederek tesislerden ayrıldı.
                 Kaynak: İnternetsonhaber

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2012, 20:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER