Bülent Arınç'dan İnternet medyasına müjde!

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleri, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı Ankara'daki makamında ziyaret etti. Gazetecilerin sorunlarının çözümüne yönelik olumlu gelişmeleri BGC heyetine açıklayan Arınç, internet medyası konusunda da müjde verdi.

Ziyarette, "basının sorunları ve çözüm önerileri" başlıklı raporu Başbakan Yardımcısı Arınç'a sunan BGC Başkanı Nuri Kolaylı, "basın özgürlüğü, gazetecilerin yıpranma ve özlük hakları, basın kanunu, internet medyası, Basın İlan Kurumu ve yerel medya kuruluşlarının teşvik kapsamına alınması" konularında destek istedi.

BGC Başkanı Kolaylı, "İnternet medyasının sorunları da dahil, basının tüm sorunlarının detaylarıyla ele alınacağı Basın Şurası'nın bu yıl içinde Bursa'da toplanmasını öneriyoruz" dedi. Kolaylı, "Yerel medya kuruluşlarının teşvik kapsamına alınmasını istiyoruz. Teşvik kapsamındaki illerde medya kuruluşları çeşitli desteklerden yararlanıyorlar. Yerel basına yönelik teşvik yasası olabileceğini düşünüyoruz. Bu da yerel basını güçlendirecektir. Özellikle kağıt, elektrik ve diğer giderler çok sıkıntılı. Bu durum özel teşvik yasası ile ele alınırsa çok faydalı olacaktır" dedi.

YIPRANMA HAKLARI DÜZENLENMELİ

Basın çalışanlarının en büyük sorununun özlük hakları olduğuna dikkat çeken Başkan Kolaylı, "Gazetecilerin maalesef sosyal güvenceleri yok. Sendikasızlaştırma sonuna kadar gitti. Bir tek Anadolu Ajansı'nda sendika var. Bununla ilgili ya sendikalar yasasında düzenleme yapılması, ya da 5953 sayılı basın kanununda özel bir çalışma yapılması gerekiyor. Basın İş Kanunu dediğimiz 212 sayılı kanun çeşitli nedenlerle güdük hale getirildi. 1960 sonrası çıkan bir yasaydı. 1960 yılında çıkan basın kanununu çok özgürlükçü bir kanun olarak görüyoruz. Ama daha sonraki süreçte basın özgürlüğünü kısıtlayan çeşitli düzenlemeler yapıldı, yıpranma hakkımız elimizden alındı. Türk Ceza Kanununun, Terörle Mücadele Yasası ve Basın Kanununun, Sosyal Güvenlik Yasasının basının ve basın çalışanlarının sorunları göz önüne alınarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Sarı basın kartlarının bankalarda kimlik yerine geçmediğini hatırlatan Kolaylı, "İnternet medyası ile ilgi yeni yasa hazırlığındasınız. Medya'nın birçok sorunu var. Tüm bu sorunların değerlendirilmesi için basın şurasının toplanmasını ve bunun uygun olursa Bursa'da yapılmasını diliyoruz" diye konuştu.

İNTERNET MEDYASINA MÜJDE

Basının sorunlarını yakından takip ettiğini ve internet medyasını Basın Kanunu'nun içine alacak düzenlemeyi tamamlamak üzere olduklarını müjdeleyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, "İnternet haber portallarını kanun kapsamına alacağız. Basın kartı da vereceğiz, resmi ilan ve reklam da vereceğiz" dedi.

Bu konuda yaklaşık 2 yıldır titizlikle çalıştıklarını ve son aşamaya geldiklerini ifade eden Başbakan Yardımcısı Arınç, "Bütün görüşlere açığız. Bursa medyasını yakından takip ediyorum. Her gün okuyorum. Bu konuda Aktif İnternet Medyası Derneği tarafından yapılan açıklamayı da okudum. Bu arkadaşlarımız bize düşüncelerini, eleştirilerini, önerilerini bir an önce iletirlerse, tasarı elimizin altında hemen TBMM'ye getireceğiz" dedi.

Anadolu'da sadece basın ilan için çıkan gazetelerin olduğuna dikkat çeken Arınç, "Bir tarafta zahmet çekerek, masraf yaparak, emek vererek basın ilan alan gazeteler var. Bir taraftan da yazılan yazıyı oradan alıp buraya koyarak zahmetsiz basın ilan alan gazeteler var. Bunun bir dengelemesini yapmamız lazım. Bunun üzerinde bir çalışma yaptık. Bu yasa sürecine derneklerin dahil olmasından mutluluk duyarız" diye konuştu.

YIPRANMA HAKKI

Gazetecilerin yıpranma hakkıyla ilgili bir çalışmamız var. 2008 yılındaki sosyal güvenlik reformu kapsamında birçok meslekte olduğu gibi gazetecilik mesleğinde de yıpranma hakkı kaldırılmıştı. Üzerinde çalışmamız devam ediyor. Gazeteciler gerçekten yıpratıcı koşullarda çalışıyorlar. İçinde zorluklar taşıyan, yıpratıcı olan başka meslekler de bulunuyor. Bu konuda bir - iki hafta içinde son siyasi iradeyi koyarak, konuyu sonuçlandıracağız.

YENİ ANAYASA

TOBB'un öncülüğünde yeni anayasa ile ilgili çalışma yapıldığını dile getiren Başbakan Yardımcısı Arınç, "Yeni anayasa ile ilgili Anadolu illerinin de görüşleri alınması için çalışmalar yapılıyor. 22 Nisan'da da Bursa'da toplantı yapılacak. Bu toplantıya TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Komisyonu üyeleri, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da  katılacak. Yararlı bir toplantı olacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu.

İLETİŞİM ŞURASI

Haziran ayında "İletişim Şurası" düzenleneceğini de açıklayan Başbakan Yardımcısı Arınç, "Bunun ön çalışmasını geçtiğimiz ay Bursa'da YÖK Başkanı ve 42 iletişim fakültesinin dekan ve dekan yardımcılarını toplayarak yaptık. Faydalı oldu. Şura öncesi ikinci toplantıyı 4-5 Nisan tarihlerinde "kadın ve medya" temasıyla Antalya'da yapacağız. Uluslararası bir toplantı olacak. Haziran ayında da basın şurasını bu kez iletişim şurası adı altında toplayacağız" diye konuştu. Arınç şöyle devam etti:

"Medya sektöründe mutlaka sendikalar olmalı. Gazeteciler haklarını yasal yollardan aramalı. Sendikalar yasasıyla ilgili bir değişiklik yapılıyor. Yüzde 10'luk baraj 1 ya da 3'e çekilmek üzere. Baraj altında kalabilecek olan sendikalar basın alanında örgütlenebilecek. Bu daha çok patronlarla ilişkili bir durumdur. Patronların bu duruma sıcak bakması gerekir. Sendika olmadığı zaman düşük ücretle çalıştırmalar ve işten çıkarmalar yaşanıyor.

Önümüzdeki dönemde Bursa Gazeteciler Cemiyetiyle işbirliği içinde çalışacağımızın sözünü veriyorum. BGC'yi örnek bir kurum olarak görüyorum. Yeriniz çok güzel bir mekan. Türkiye'nin başka bir yerinde böyle bir gazeteciler cemiyeti görmedim. Belki çok önemli açıklamalarımızı Bursa'ya geldiğimizde gazeteciler cemiyetinde yapabiliriz."
Arınç, basın mensuplarına verilen gri pasaportun sınırsız olması için de gerekli çalışmaları yaptıklarını sözlerine ekledi.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, daha sonra TBMM'ye geçerek AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu ve CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir'i ziyaret etti.
BGC heyetinde Başkan Nuri Kolaylı'nın yanı sıra Başkanvekili Erdal Çolak, Genel Sayman İhsan Bölük, Yönetim Kurulu üyeleri Hakan Işıkkent, Mehmet Ali Ekmekçi, Uğur Uslubaş, Necat Kırbulut, Ruhi Berber, Mesut Demir, Banu Perçin Güngörmez ve Genel Sekreter Sinan Tunç yer aldı.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.