banner46

26 Mayıs 2015 Salı

GALATASARAY ŞAMPİYON OLDU

Sektörel Güven Endeksleri, Haziran 2014

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi %0,9 arttı

24 Haziran 2014 Salı 14:00
Bu haber 275 kez okundu
Sektörel Güven Endeksleri, Haziran 2014
Sektörel Güven Endeksleri, Haziran 2014

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi %0,9 arttı

Mayıs ayında 97,2 olan hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 98,1 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki artış; son üç aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini ve hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi %1,6 ve hizmetlere olan talep endeksi %2,1 artarken, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %0,8 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi %1,4 azaldı

Mayıs ayında 103,9 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi Haziran ayında 102,4 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki düşüş; mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi endeksi %6,8 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi %0,2 azalırken iş hacmi-satışlar endeksi %3,3 arttı.Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi %0,7 arttı

Bir önceki ayda; 79,2 olan inşaat sektörü güven endeksi Haziran ayında 79,8 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %1,3 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %0,3 arttı.

Bu konu ile ilgili bir sonraki haber bülteninin yayımlanma tarihi 24 Temmuz 2014’dür.
_____________________________________________________________________________________

AÇIKLAMALAR

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte, endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini göstermektedir. Sektörel güven endeksleri, Ocak 2014 tarihinden itibaren mevsim etkilerinden arındırılarak da yayımlanmaktadır.


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sitemizin yeni tasarımını beğendiniz mi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV