Doğalgaz sayacında mühürü sökmeyin


Hürriyet Gazetesi yazarı Erkan Çelebi son günlerde sık konuşulan bir konuyu köşesine taşıdı. Doğalgaz sayacından mühür sökerek kaçak kullananları uyardı.

Çelebi'nin yazısındaki uyarılar:

Fırsatçıya uyup doğalgaz sayacından mühür söken 3 kat ceza darbesi yiyor

Doğalgaz faturalarını ödemekte zorlanan aboneleri kaçak kullanıma ikna eden fırsatçılar, belli bir bedel karşılığında sayaçlarda oynama yaparak, tüketimi düşük tutma ya da kesilince yeniden açma yoluna gidiyor. Mühür kesilerek yapılan bu işlemin, sayaç okuma görevlileri tarafından kolayca tespit edilmesi, abonelere 1300 lirayı bulan para cezası ödetiyor.

AŞIRI soğuklar yüzünden kabaran doğalgaz faturaları, bazı fırsatçılara yeni gelir kapısı oluşturdu. Elektrikte olduğu gibi gelir düzeyi düşük bölgelerdeki faturaları ödemekte zorlanan aboneleri kaçak doğalgaz kullanımına ikna eden bu fırsatçılar, belli bir bedel karşılığında sayaçlarda oynama yaparak, tüketimi düşük tutma ya da ödenmemiş faturalar yüzünden kesilen doğalgazı yeniden açma yoluna gidiyor. Ancak bu iş, abonelere pahalıya patlıyor. Mühür sökülerek sayaçlarda yapılan oynamalar, daha faturalara yansımadan görevliler tarafından tespit ediliyor. Böylece aboneler sayaç bedeli hariç 1300 lirayı bulan para cezası ödemek zorunda kalıyor. Bedel, yeni sayaç ve kullanılan gaz bedeliyle birlikte 2 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Kaçak kullanımın cezası

Arkadaşımız Mehtap Özcan Ertürk’ün yaptığı araştırmaya göre, doğalgaz dağıtım şirketleri, resmi olmayan bir şekilde doğalgaz kullanımlarında cezai uygulamalara gidiyor. Onay alınmadan yapılan sayaç değiştirmeleri ve kurum tarafından kapatılan sayaçların onay alınmadan açılması durumlarında, aboneler kaçak ya da usulsüz doğalgaz kullanmış sayılıyor. Kaçak doğalgaz kullanımı halinde de yüzde 200, tekrarı durumunda yüzde 300 ceza yansıtılıyor. Usulsüz doğalgaz kullanımında ise sayaç açma kapama bedelinin 3 katı ceza uygulamasına gidiliyor. Tüm bunların sonucunda uygulanan ceza bedeli 1300 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Belgeye dayandırılıyor

Doğalgaz dağıtım şirketleri, dağıtım sistemine, sayaca ya da tesisata müdahale edilmesini, tüketimin doğru tespit edilmesinin engellenmesini, tüketimin eksik ya da hiç ölçülmemesini veya yasal şekilde tesis edilmiş sayaçtan geçirilmeden mevzuata aykırı bir şekilde tüketilmesini, kaçakçılık kabul ediyor. Kaçak doğalgaz kullanımının tespit edilmesinde, dağıtım şirketinin bunu doğru bulgu ve belgelere dayandırması ve tüketici haklarının ihlal edilmemesi de esas alınıyor.
Ancak, kaçak doğalgaz kullanıldığının tespit edilmesi halinde, dağıtım şirketi tarafından tutanak düzenlenip, kaçak kullanımın engellenmesi için gereken önlemler de anında alınıyor. Dağıtım şirketlerine, kaçak kullandığı tespit edilenlerin doğal gazını keserek, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda da bulunabilme hakkı tanınıyor. Abonelere ceza uygulamasının yanı sıra, kaçak doğalgaz kullanım bedeli de yansıtılıyor.

Mühür teli yapıştırılsa da görevli bunu fark ediyor

TÜRKİYE’de doğalgaz sayaç güvenlik mühürlerini üreten firmalardan Özaktif’in satış sorumlusu İbrahim Kılavuz, doğalgaz sayaçlarına takılan güvenlik mühürlerinin bir kere takıldıktan sonra tekrar kullanımının mümkün olmadığına dikkat çekerek, “Doğalgaz sayaçlarına herhangi bir müdahale yapılmak istendiği taktirde, mühür telinin kesilerek sökülmesi gerekiyor. Sökülen mühürün de, tekrar takılması mümkün değil. Bu nedenle üzerinde seri numarası ve kurum adı yazan mührün yerine yenisi takılmak zorunda. Bu da, sadece dağıtım şirketinin görevlilerinde bulunuyor. Ancak, bazı kişiler, söktükleri mühürlerin kesilen tellerini yapıştırmak suretiyle, sayaca takıyor. Bu da sayacı okumaya gelen görevliler tarafından kolayca anlaşılarak, cezai işlem uygulamasını beraberinde getiriyor” dedi.

Faturayı ödemekte zorlanan aboneye 12 ay taksit var

DOĞALGAZ dağıtım kuruluşları, kış aylarında gerçekleşen gaz tüketimi yüzünden kabaran faturaları ödemekte zorlanan abonelerine bazı kolaylıklar da sağlıyor. Dağıtım şirketleri, abonelerin zamanında ödenmeyen faturalar yüzünden kış aylarını soğukta geçirmemeleri için eylül-mart dönemindeki doğalgaz faturalarını yılın 12 ayına yayarak, eşit taksitlere bölme yoluna gidiyor. Bu yolla bireysel doğalgaz abonelerine kış aylarında gerçekleşen yoğun gaz kullanımlarının bedelini 12 ayda ödeme imkanı sağlanıyor.

HÜRRİYET
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.