ÖRNEK DERESİNE ÇELİK KÖPRÜ YAPILIYOR

ÖRNEK DERESİNE ÇELİK KÖPRÜ YAPILIYOR

ÖRNEK DERESİNE ÇELİK KÖPRÜ YAPILIYOR
Ataşehir Belediyesi yoğun yağışlarda tıkanarak sel baskınlarına sebep olan Kurbağlı Dere’nin Örnek Mahallesi bölümünde dere üzerinde bulunan Tamirhane Köprüsü’nü yıktı.

Ataşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler İstanbul Anadolu Yakası’nda aşırı yağışlarda tıkanarak sel baskınlarına ve bir işçinin düşerek kaybolmasına neden olan Kurbağlı Dere’nin üzerindeki Tamirhane Köprüsü’nü yıktı. Benzeri olayların tekrar yaşanmaması için Kurbağlı Dere üzerine dere seviyesinden 3 metre yüksekliğinde, çelik kontrüksiyondan yeni bir köprü yapılacak.

Yağışlardan en çok etkilenen Örnek Mahallesi’nde dünde incelemelerini sürdüren Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, bu bölgede dere taşma nedenlerinden birinin Tamirhane Köprüsü olduğunu belirlediklerini açıkladı. Teknik danışmanlarıyla da durum değerlendirmesi yapan Başkan İlgezdi, bu köprünün yıkılarak yeni bir köprü yapılması için harekete geçti.

Bu sabah erken saatlerde de Tamirhane Köprüsü’nün yıkım çalışmaları başlatıldı. Yıkım ve yeni köprü çalışmaları gerçekleştirecek olan Ataşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Deniz Kutlu: “Örnek Mahallesi’nden E-5 Karayolu güzergahını kullanıp işine, okuluna ya da hastaneye gitmek isteyen vatandaşlarımız bu köprüyü yoğun olarak kullanıyor. Buraya 10 gün içerisinde çelik kontrüksiyondan yeni bir köprü yapacağız. Vatandaşlarımızda köprü yapım aşamasında sıkıntı yaşamasınlar diye ücretsiz olarak ring seferleri yapan araçlarımız çalışıyor. Yeni köprü derenin her iki yakasına yapılacak ayak üzerinde olacak. Böylece ortada bir bacakta olmayacağı için derede köprü nedeniyle yoğun yağışlarda tıkanma olmayacak. Eski köprü üç ayak üzerine kurulmuştu. Ayaklardan biri ortada olduğu için suyun getirdiği çamur ve çöpler burada tıkanmaya sebep olmuştu. Yeni köprüde böyle bir sorun yaşanmayacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER